piątek, 25 września 2015

Pieróg kapuściany


Pieróg po mojemu, czyli wwierch dnom, albo upside down – jak kto woli. Nie śmiem nazwać tego wynalazku kapuścianą tartą Tatin, bo siostry Tatin przewróciłyby się w grobie. Ale nie mogłam się powstrzymać, żeby nie wypróbować takiej wersji. Myśl o dołożeniu francuskiego wierzchu/spodu zaświtała mi, gdy tylko spostrzegłam, że użyłam zbyt dużej formy i kapusta po zalaniu ciastem będzie się „rozłazić”. Ten patent jest do dopracowania, efekt – bardzo przyjemny w smaku i dla oka. A jeśli ktoś woli wersję podstawową, to po prostu nie dokłada ciasta francuskiego i piecze samą kapustę z ciastem ok. 30-35 minut.

Składniki:

400-500 g kapusty włoskiej,
125 g masła,
Przyprawy: kolendra, ziele angielskie, pieprz ziołowy.


Na ciasto
3 jaja,
5 łyżek śmietany (18 % ),
3 łyżki majonezu,
6 łyżek mąki (może być orkiszowa),
1 łyżeczka soli,
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia.
Opcjonalnie przyprawy: odrobina kurkumy, curry, ostrej papryki itp.
W wariancie „odwracanym” – rulon gotowego ciasta francuskiego.
Zielenina – do posypania.


Kapustę drobno poszatkować i umieścić na patelni (bez plastikowych części!) lub w formie do zapiekania (śr. 24-26 cm).
Stopić masło i gorące wylać na kapustę. Kapustę posypać przyprawami: mieloną kolendrą, zielem angielskim, pieprzem ziołowym. Można też dodać do niej grzyby i podsmażoną, albo suszoną cebulkę.

Składniki ciasta mieszamy do uzyskania jednorodnej konsystencji (nie za długo!).
Wlewamy ciasto do formy z kapustą i wstawiamy do piekarnika (200 st.) na 20 min.
Z ciasta francuskiego wycinamy koło – większe nieco niż średnica formy. Po 20 minutach wyjmujemy pieróg z piekarnika, wykładamy na wierzch ciasto francuskie, dociskamy lekko i wkładamy z powrotem do piekarnika. Pieczemy do zezłocenia się wierzchu (jakieś 25-30 minut, na 10 minut przed końcem – tylko od góry). Po wyjęciu z piekarnika czekamy ok. 5 minut, przykładamy do formy duży talerz i odwracamy ją do góry nogami. Jeśli ciasto nie wypadnie można je lekko podważyć, a jeśli coś przywrze – po prostu zeskrobujemy i nakładamy na odwrócone ciasto.
Można posypać posiekanymi ziołami, szczypiorkiem, podać z dodatkiem śmietany, jogurtowego dipu. Pieróg smakować też będzie z zupami.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz