wtorek, 19 lipca 2016

Pieróg z fasolką szparagową i ziołami


Najpierw był taki pieróg z kapustą. A ostatnio postanowiłam wypróbować przepis z innym warzywem: żółtą, szparagową fasolką, sprężystą i - na szczęście - bez denerwujących włókien. Wystarczy zmienić główny składnik i dodane przyprawy, by powstało coś podobnego, a jednak innego.
Tym razem nie wykorzystałam ciasta francuskiego, klasycznie odwróciłam gotowy pieróg (a może nietypową tartę, albo zapiekankę?) do góry nogami i nawet bez dekorowania ziołami, można podać go od razu na stół – wygląda apetycznie, pachnie smakowicie, każdy kęs jest wielką przyjemnością.
Niepotrzebnie tylko posypałam wierzch przed upieczeniem suszonymi pomidorami, za bardzo się przypiekły. Po prostu nie róbcie tego. :)
Latem – genialny, ciepły dodatek do chłodników, zimą – dopełnienie sycącej zupy, albo samodzielne danie – z dipem, sosem jogurtowym czy też pikantnym ajvarem i sałatą. Może być świetnym posiłkiem w pracy, sprawdzi się również na pikniku, spodoba gościom na imieninach.

Składniki:
Dwie, solidne garście fasolki szparagowej (żółtej, zielonej),
3-4 łyżki domowego sosu pomidorowego albo ajvaru,
10-12 oliwek,
Papryka konserwowa (najlepiej taka grillowana),
Świeże zioła (cząber, oregano, tymianek, majeranek),
Sól, pieprz, chili, przyprawa prowansalska (albo inna śródziemnomorska mieszanka),
Oliwa.

Ciasto
3 jaja,
5 łyżek śmietany (18 % ),
3 łyżki majonezu,
6 łyżek mąki (może być orkiszowa),
1 łyżeczka soli,
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia.
Opcjonalnie przyprawy: odrobina kurkumy, ostrej papryki, zaataru (przyprawa charakterystyczna dla kuchni bliskowschodniej).


Fasolkę płuczemy, odcinamy końcówki i gotujemy – ale nie rozgotowujemy! Powinna być twardawa. Czas gotowania zależy od gatunku i grubości fasolki.
Włączamy piekarnik, by się nagrzał do 190 stopni.
Przestudzoną fasolkę mieszamy z sosem, albo ajvarem. Doprawiamy solą, pieprzem, odrobiną chili.
Oliwki kroimy na plasterki, paprykę – w paski.
Wszystkie składniki ciasta łączymy ze sobą – mieszamy dokładnie, ale dość krótko.
Naczynie ceramiczne (albo tortownicę) o śr. 23-25 cm, wykładamy papierem do pieczenia. Wysypujemy fasolkę, równomiernie umieszczając ją w formie, posypujemy oliwkami, pokrojoną papryką, ziołami. Wylewamy ciasto, tak, by zakryło całkowicie fasolkę. Wygładzamy wierzch, spryskujemy go oliwą i wkładamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy ok. 23-25 minut – do zrumienienia się wierzchu. Po wyjęciu z piekarnika czekamy ok. 5 minut, przykładamy do naczynia duży talerz i odwracamy formę do góry dnem. Zdejmujemy papier. Kroimy pieróg (tartę/zapiekankę?) jeszcze ciepły.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz